
соор
Україна
Бібліотека Хмельницького коперативного торговельно-економічного інституту

Нехай думки, що містяться у книгах будуть твоїм основним капіталом, а думки, що виникають у тебе самого, - відсотками на нього. Фома Аквінський

Нехай святяться світлі зали
І книгосховища твої…
Скарбницю думки світової
Тут ветхі бережуть сувої
Та електронні носії.
Тут перли слова і науки
Невтомні зберігають руки.
Безсмертя тут вогонь горить!
Тобі приходиться по праву
Народ творити і державу,
Майбутнє нації творить!
Бібліотека – це той храм, де завжди народжується і зберігається духовність. У давнину її називали «домом життя», «притулком мудрості», «аптекою для душі».
Історія бібліотек тісно пов’язана з загальним рухом політичної, економічної та інтелектуальної історії. На сучасному етапі бібліотеки поступово перетворюються на інструмент наукових досліджень і загальної культури. Сучасна бібліотека – це не тільки колекція книг або приміщення, де зберігаються книги, це інформаційний, культурний і освітній заклад, що має упорядкований фонд документів, доступ до інших джерел інформації, головним завданням якого є забезпечення інформаційних, науково-дослідних, освітніх, культурних та інших потреб користувачів.
Бібліотека Хмельницького кооперативного торговельно-економічного інституту не є винятком, адже історія її тісно пов’язана з історією розвитку самого закладу.
У квітні 1957 року на прохання Хмельницької облспоживспілки рішенням Укоопспілки на базі Кам’янець-Подільської торгово-кооперативної школи відкрито кооперативний технікум, який розташувався по вул. Огієнка, 28. У цьому ж році відбувся перший прийом учнів на денне відділення в кількості 180 осіб товарознавців, 60 – бухгалтерів, а також 150 студентів заочного відділення. За короткий час перший директор технікуму Матюшин Микола Миколайович забезпечив навчальний процес необхідними кадрами, навчально-методичною документацією та літературою. Навчальний корпус налічував 9 аудиторій, актовий і спортивний зали та бібліотеку, яку очолив Дячук Антон Якович. На той час фонд бібліотеки складався суто з фахової літератури і налічував близько 11 000 примірників.
Інтенсивний розвиток споживчої кооперації Хмельниччини потребував збільшення обсягів підготовки спеціалістів. Зважаючи на ці обставини, за постановою правління облспоживспілки від 04.05.1959 року №429, навчальний заклад передислоковано з Кам’янця-Подільського в м.Хмельницький в триповерховий навчальний корпус і перейменовано на Хмельницький кооперативний технікум, який 1 вересня 1959 року гостинно відчинив двері перед першокурсниками. З цього часу навчальний заклад стрімко розвивається, з’являються нові спеціальності, зростає кількість студентів і відповідно зростає фонд бібліотеки. Книгозбірня – це не тільки інформаційний, але й культурно-просвітницький центр, що впливає на розвиток гуманістичних, моральних і естетичних якостей молодої людини. Тому фонд поповнюється не тільки фаховою літературою, але й художньою, патріотичною, краєзнавчою літературою тощо. І у 1961 році фонд сягає близько 29 000 примірників.
З 1971 по 1977 роки технікумом керував Любицький Трифон Васильович. У цей час збільшується контингент, покращуються практичні уміння і навички студентів, зростає педагогічна майстерність викладачів. У 1974 році відкривається нова спеціальність – «Організація кооперативної торгівлі і товарознавство товарів народного споживання». Відповідно до вимог організації навчального процесу створюються нові лабораторії, фонд бібліотеки поповнюється фаховою літературою. У цей період завідувачкою бібліотеки є Щербата Майя Петрівна (1966-1986 рр.).
Протягом 27 років навчальний заклад очолював Кучеренко Микола Васильович, який постійно дбав про вдосконалення і розвиток матеріально-технічної бази. Глибокі політичні і економічні зміни не обминули навчальний заклад та його керівника, але Микола Васильович ні хвилини не вагався у життєздатності як самої системи споживчої кооперації, так і навчального закладу. Навчальні плани зорієнтовані на вимоги сьогодення, успішні акредитації, великі конкурси серед абітурієнтів свідчили про високий рейтинг технікуму. По-сучасному оснащуються кабінети, лабораторії, бібліотечний фонд поповнюється фаховою, навчально-методичною, краєзнавчою, художньою літературою тощо, кількість найменувань періодичних видань зростає до 72, а бібліотечний фонд - до 84 000 примірників. На зміну Щербатій Майї Петрівні, яка у 1986 році пішла на заслужений відпочинок, бібліотеку очолює Іванюк Діана Петрівна (1986-2000 рр.), а з 2000 р. по 2004 р. – Піхняк Тетяна Андріївна.
У листопаді 2003 року на посаду директора технікуму обрано Коваль Людмилу Миколаївну. Це керівник-реформатор, яка роботу колективу спрямувала на модернізацію освіти. З цього часу бібліотека вступила у нову фазу свого розвитку. Змінилося розуміння місії бібліотеки, філософія, технологія, термінологія, ставлення до роботи та пріоритети у формуванні фонду. Друковані видання перестали бути єдиним джерелом інформації для користувачів. Важливим завданням бібліотеки стало надання користувачам доступу до вітчизняної і світової інформації.
З липня 2004 почесна естафета керівництва бібліотекою передана Івах Ользі Станіславівні, бібліотекарю не тільки за освітою, а й за покликанням. Усвідомлюючи, що подальший розвиток інформаційних технологій потребував перегляду та удосконалення методів і засобів інформаційно-бібліотечної діяльності Івах О.С. розробила «Концепцію розвитку бібліотеки», в якій передбачалося переосмислення філософії формування бібліотечного фонду з урахуванням нових об’єктів і взаємозв’язків в електронному середовищі, створення системи відкритого доступу користувачів до паперових фондів бібліотеки, організація та використання електронних ресурсів та віртуально-довідкового обслуговування користувачів як важливої складової заочного і дистанційного навчання.
У зв’язку з цим було придбано пакет програм «Бібліограф» - інтегрована система, за допомогою якої відбувалась автоматизація усіх бібліотечних процесів. У першу чергу було створено бази даних електронного каталогу та електронної картотеки періодичних видань, які швидко увійшли в життя користувачів бібліотеки, і їх переваги є очевидними. Наступний крок – створення електронної картотеки статей періодичних видань, формування бази даних електронних формулярів користувачів, впровадження модуля «Електронна бібліотека» тощо.
У 2005 році Хмельницький кооперативний технікум реорганізовано у Хмельницький торговельно-економічний коледж. У цьому ж році відбулась перша реорганізація бібліотеки, в результаті якої було відкрито книгосховище та першу електронну читальну залу, яка нараховувала 6 автоматизованих робочих місць.
Розвиваючись з активним використанням інформаційних технологій, бібліотека активно включилась у процес створення, забезпечення функціонування та розвитку електронної бібліотеки. Для ефективного використання навчального матеріалу на електронних носіях необхідна база даних, яка б накопичувала, зберігала, систематизувала та дозволяла ефективно використовувати колекцію електронних документів, доступних користувачеві у зручному вигляді через мережі передачі даних. Виходячи з цього, було придбано програмний комплекс «Електронна бібліотека», який є програмним продуктом, розробленим з використанням найсучасніших технологій програмування.
Значна увага приділяється формуванню та поповненню традиційної ресурсно-інформаційної складової бібліотеки. Щорічно бібліотечний фонд поповнюється на 10-15%, передплачується близько 90 найменувань періодичних видань.
У 2008 році на базі коледжу створено Хмельницький кооперативний торговельно-економічний інститут, а коледж реорганізовано у структурний підрозділ інституту.
Інтенсивний розвиток нашого навчального закладу, його наукової бази, розширення ділових та культурних зв'язків з науковими колами змусили переглянути вимоги щодо пріоритетних завдань бібліотеки. Адже база даних користувачів поповнилась такими категоріями, як здобувач, аспірант, кандидат наук, доктор наук, доцент, професор. Тому пріоритетним завданням бібліотеки на сучасному етапі є розширення інформаційного простору, від якого залежить, наскільки якісні послуги надає цей підрозділ.
У зв’язку з цими подіями, відбувається наступна реорганізація бібліотеки, у результаті якої у 2008 році відкрито електронну читальну залу, дизайн якої нагадує найбільшу бібліотеку стародавнього світу – Александрійську, де гармонійно поєднуються інтелектуальне сьогодення та духовна мудрість сивих пращурів, античність та сучасність.
У фокусі ідеї реорганізації бібліотеки – створення не тільки електронної читальної зали, тому в листопаді 2012 року до 55-тої річниці навчального закладу урочисто відкрито двері ще двох читальних зал – Шевченківської та зали української класики, у яких відображено нашу національну культуру.
Сьогодні у бібліотеці гармонійно співіснують декілька епох: античність, адже витоки науки сягають саме античних часів; шевченківська доба, де представлена унікальна постать Тараса Шевченка – поета та художника; пошевченківська доба, що передає дух національного відродження та народного просвітництва; і сьогодення, в якому інформація визначається як основний ресурс майбутнього і є важливим економічним, політичним та соціальним ресурсом людства, а її ступінь розвитку та доступність підвищує рівень і якість освіти.
За останні роки інформаційний ресурс бібліотеки значно розширився.
Поповнився фонд електронної бібліотеки, збільшився традиційний фонд, необхідно зазначити, що четверта частина – це навчальні та наукові розробки науково-педагогічних працівників інституту – кандидатські та докторські дисертації, навчальні посібники та підручники, монографії, матеріали наукових форумів тощо.
Сьогодні бібліотека стала важливим інформаційним центром інституту. Інформаційна підтримка наукової діяльності ХКТЕІ, проведення семінарів-практикумів, факультативних занять займають все більший обсяг у роботі бібліотеки.
Які б періоди історії не переживав наш навчальний заклад, бібліотека завжди була і є творчою лабораторією навчального і наукового процесів.
Сьогодні це одна з найкращих вузівських бібліотек нашого регіону, центр культурно-просвітницької роботи інституту, інформаційна база з багатогалузевим фондом наукової та навчальної літератури.